DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

DİŞ BEYAZLATMA ( BLEACHING )

AĞIZ KOKUSU

- Dişlerim Daha Beyaz Olabilir mi ?

Evet. Günümüzde birçok yöntem ile dişleriniz daha beyaz olabilir. Amacınız dişlerin yüzeyine bir madde sürerek beyazlaması ise, bunun adına ‘’ Diş Beyazlatma veya Bleaching ‘’ diyoruz. Diş Beyazlatma nın başarılı olabilmesi için öncelikle dişlerinin neden renklendiğinin bilinmesi gerekir. Bu yüzden dişhekiminize danışmalısınız.

- Diş Renklenmeleri Neden Olur ?

En önemli sebebi alışkanlıklarımızdır. Yediklerimiz ve içtiklerimiz diş dokusunun içinde biriktikçe diş rengimiz değişmeye başlar. Dişlerimiz iyi fırçalamamaya bağlı renklenmeler olduğu gibi, bazı gıdaların boyutları çok küçük olduğu için diş içine giren bu artıkları diş macunu  ve fırçalama ile çıkarmak mümkün olmaz. Ülkemizde çok tüketilen siyah çay, kahve, nikotin, alkollü içecekler  ve bazı bitki çayları örnek olarak gösterilebilir. Bunların dışında dış renklenmelerini birçok sebebi vardır.

1.     Aşırı flor alımına bağlı,

2.     Dişinize gelen darbe zamanla o diş renginin koyulaşmasına neden olabilir,

3.     Bazı antibiyotiklerinin kullanımı,

4.     Bazı hastalıklar,

5.     Bazı ağız gargaraları,

6.     Bazı dolgu maddeleri,

7.     Bazen kanal tedavi uygulamalarından sonra,

8.     Diş minesinin zarar gördüğü durumlar gibi örnekler verilebilir.

- Her Renkleşmiş  Diş Beyazlar mı ?

Yukarıda sayılan sebeplerin birçoğu için cevap ‘evet ‘ dir. Temel olarak dişin mine dediğimiz kısmı zarar görmüş veya kısmen/tamamen yoksa , diş minesinin mineral yapısı çok değişmişse , renklenme türü metalik renklenme ise, diş  beyazlatma  uygulaması yapılmaması gerekir. Bu anlatılanlar, dişhekiminizin  bakınca anlayabileceği durumlardır. Bunun dışında dişlerinizde hassasiyet varsa , çürükler varsa, ağzınızda yaralar varsa , hamilelerde, 18  yaş altındaki bireylerde, aşırı sigara içenlerde diş beyazlatma yapılmamalıdır.

- Diş Beyazlatma Yönteminde Diş Nasıl Beyazlıyor ?

Dişin içine giren artıkların birçoğu organik dediğimiz bileşiklerdir. Dünyada en yaygın olarak kullanılan  ve kimyasal adı hidrojen peroksit olan solüsyon, bu artıklara değdiğinde parçalayarak dişin içinden oksijen ile dışarı çıkarır. Fakat,  her hidrojen peroksit bunu başaramaz, belli konsantrasyonlarda, belli sürelerde uygulandığında ve taze hazırlanmış olması gerekir. 

- Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır ?

Bu yöntem renklemenin şiddetine  göre diş hekiminiz tarafından size detaylı anlatılacaktır. Fakat, temel olarak ;

1.     Muayenehanede

2.     Evde

3.     Hem ev hem muayenehanede, uygulama teknikleri vardır.

- Marketlerde Satılan Diş Beyazlatıcılar İşe Yarar mı ?

Diş renklenmenizin derecesine göre bazı durumlarda sonuç alabilirsiniz ama , içindeki etken madde çok düşük konsantrasyonlarda olduğu için tek başına yeterli olmayacaktır.

- Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir mi ?

Diş hekimi kontrolünde yapıldığı sürece ‘’Hayır ‘’dır. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde diş beyazlatma kozmetik bir uygulama gibi günlük hayatın bir parçası olarak kullanılmaktadır. Fakat , diş beyazlatmada yaygın olarak yüksek konsantrasyonlarda hidrojen peroksit kullanıldığından dikkatli olunmalıdır. Oldukça yakıcı olduğunda gereğinden fazla sürede ve seansta kullanılması diş dokusuna, etrafındaki dokulara zararlı etkileri olabilir. 

- Diş Beyazlatma Kaç Gün Sürer ?

Renklenmenin sebebine ve şiddetine  göre , bir seansta sürebilir, 6 ay da. Muayenehanede uygulama haftada bir, en fazla 4 kez olabilirken ev tipi 6 ay kullanılabilir. Bu uygulama teknikleri, diş hekiminiz tarafından size detaylı olarak anlatılacaktır.

- Diş Beyazlatma Uygulaması Sırasında Dişlerde Hassasiyet Olur mu ?

Bazen hassasiyet olabilir. Böyle durumlarda beyazlatma tedavisine ara vermek gerekir. Bu durum en fazla 1-2 gün içinde geçer, geçtikten sonra tedaviye devam  edilebilir. Geçmediği durumlarda diş hekiminize başvurmalısınız.

- Beyazlatma Tedavisi Yapılmış Diş Eski Rengine Döner mi ?

Eğer bu sorunun cevabı ‘’Evet ‘’ olsaydı, dünyada böyle bir tedavi tekniği olmazdı. Genel olarak , alışkanlıklarınıza bağlı dişleriniz renklendiyse, alışkanlıklarınız devam ettiği sürece, beyazlatılmış diş eski rengine  dönme eğilimindedir. Ayrıca, beyazlatma tedavisi bittiği an dişleriniz bir miktar su kaybettiği  için daha opak ve daha açık renkte  görünür.

Kaynak : TDB